مقایسه فریم ورک Django و flask

محتوای جدول

مقدمه :

آیا دوست دارید بدانید کدام فریم ورک ازبین فریم ورک های django و flask برای توسعه برنامه های تحت وب مناسب تر است؟پس مقایسه فریم ورک django و flask را از دست ندهید. بسیاری از فریم ورک های تحت وب برای پایتون به منظور توسعه وب اپلیکیشن ها وجود دارد که امکان برنامه نویسی وب را راحت و سریع کرده است.

این فریم ورک ها از ساده ترین تا پیچیده ترین وبسایت ها را قابل پیاده سازی می کنند. در میان این فریم ورک ها ، فریم ورک های django و flask از اهمیت بیشتری برخوردارند و بیشتر مورد توجه بوده اند.بنابراین مقایسه فریم ورک django و flask می تواند مقایسه با ارزشی محسوب شود. شاید به خاطر این باشد که این دو فریم ورک با ارزش در بسیاری از موارد با یکدیگر مشابه اند و از طرفی در برخی موارد با هم تفاوت هایی دارند.

این دو فریم ورک شاید از جهاتی شبیه به هم باشند ولی هر کدام ویژگی های منحصر بفرد خود را دارند که در دیگری یافت نمی شود.فاکتورهای زیادی وجود دارند که شما پیش از انتخاب هر کدام باید از آنها با خبر باشید.

فریم ورک django  از یک طرف ، فریم ورکی فول استک است در حالی که flask فریم ورکی سبک و کم حجم و توسعه پذیر محسوب می شود. اگر شما خواهان کد نویسی در سطوح هسته برنامه باشید ، flask به شما کمک می کند تا متوجه شوید که هر کدام از کامپوننت های بک اندی چطور کار می کنند و چطور اجرا می شوند. django  از مفاهیم دیزاین پترن پیروی می کند بنابراین از این حیث به هنگام کارکردن با آن مفاهیم جذاب زیادی را یاد خواهید گرفت.

به علاوه هر دوی این فریم ورک ها دارای مستندات کامل و جامع و دارای جامعه برنامه نویسان بزرگی اند که در صورت بوجود آمدن مشکلی یا داشتن هر گونه سوال از طرف برنامه نویسان ، این جامعه بزرگ و مستندات کامل ، راه گشای برنامه نویسان و متخصصان این فریم ورک ها خواهد بود.

فریم ورک django بسیار سنگین و جامع است در حالی که flask یک فریم ورک سبک وزن و کم حجم محسوب می شود که براحتی قابل توسعه خواهد بود و شما را قادر می سازد تا هر برنامه ای را بسازید.django در سال 2005 عرضه شد در حالی که فریم ورک flask در سال 2010 یعنی 5 سال بعد از آن ارائه شد، اگرچه هر دوی این فریم ورک ها در حال حاضر جزو فریم ورک های درجه یک پایتون محسوب می شوند.

رشد این فریم ورک ها با تعداد سوالاتی که برنامه نویسان در انجمن ها و گروه های مربوطه می پرسند قابل اثبات خواهد بود.اگر از قبل دانش کافی در برنامه نویسی پایتون دارید می توانید هر کدام از فریم ورک ها انتخاب کنید.در این مقاله ما به مقایسه فریم ورک django و flask می پردازیم .در ادامه با ما همراه باشید:

فریم ورک django:

django فریم ورکی است که مخصوص توسعه برنامه های تحت وب بوده و مسئول اجرای ایمن و نگهداری درست برنامه های تحت وب خواهد بود. این فریم ورک تمام نیازهای لایه بیزینس را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد. django فریم ورکی متن باز است که جامعه فعال و مفیدی از برنامه نویسان را در اختیار دارد و دارای مستندات کامل و کافی است.

نام django رسما در تاریخ جولای 2005 پا به عرصه دنیای برنامه نویسی پایتون نهاد. با این فریم ورک مفاهیم سخت و پیچیده به صورت انتزاعی ارائه شده است بنابراین برنامه نویسان مربوطه را درگیر مسائل سخت نمی کند.

برخی مزایای django:

  • این فریم ورک ، فریم ورکی همه منظوره است که برای ساخت هر نوع وبسایتی از قبیل شبکه های اجتماعی ، سایت های خبری ، سایت های مدیریت محتوا مورد استفاده قرار می گیرد و با هر نوع محتوایی از قبیل Html ، XML و فایل های json سازگار است و با هر نوع فریم ورک فرانت اندی قابل پیاده سازی است.
  • این فریم ورک ، فریم ورکی امن است و از بسیاری از استاندارد های امنیتی از قبیل مدیریت حساب ها ، مدیریت تراکنش ها ، درخواست های خارجی به سایت و clickjacking پشتیبانی می کند.
  • این فریم ورک ، فریم ورکی مقیاس پذیر و قابل نگهداری است . django فریم ورکی است که از الگوهای نرم افزاری و اصول استفاده مجدد از کامپوننت ها پیروی می کند و برمبنای شعار Do not Repeat yourself استوار است و برنامه نویسان را ترغیب می کند که به ساخت کامپوننت های مختلف بپردازند و از آنها در کدنویسی های خود استفاده کنند و کدهای تکراری تولید و استفاده نکنند.
  • این فریم ورک یک فریم ورک پرتابل محسوب می شود که برای زبان برنامه نویسی پایتون ساخته شده است که امروزه در همه پلتفرم ها قابل اجرا و پیاده سازی است.

 فریم ورک flask:

flask فریم ورکی است سبک وزن و کم حجم که در دسته فریم ورک های میکروفریم ورک محسوب می شود. flask فریم ورکی است با یک سری توابع استاندارد که پلاگین ها و کتابخانه های فراوانی دارد و برای هر موضوعی قابل پیاده سازی و توسعه می باشد. اگر شما ایده ای خلاقانه و ساده برای توسعه برنامه های خود دارید flask گزینه مناسبی برای شما محسوب می شود.

  • فریم ودر رک django برنامه نویسان می توانند با ساخت چندین کامپوننت کوچک ، یک برنامه بزرگتر ساخته و این کار مدیریت و توسعه برنامه ها را آسان خواهد کرد درحالی که در فریم ورک flask هر پروژه می تواند خود یک اپلیکیشن باشدو یا چندین مدل و ویو به یک برنامه افزوده شده و آن را کامل کند و ویژگی های اضافی به برنامه بدهد.
  • فریم ورک django تمام خواص و ویژگی های پیچیده را به صورت انتزاعی و بیرون از جعبه قرار داده و تعریف کرده است و نیازی نیست برنامه نویسان با مفاهیم پیچیده در گیر شوند و تنها این مفاهیم را به صورت ساده ای مورد استفاده قرار می دهند ، در حالی که flask برای تازه کاران و کسانی که تازه شروع به برنامه نویسی پایتون کرده اند مناسب تر است و سایت های زیادی وجود دارند که هر روز شاهد ترافیک بالایی اند و از فریم ورک flask استفاده کرده اند.
  • فریم ورک django مناسب وبسایتهایی که به صورت پویا و داینامیک دائما در حال تغییر هستند نیست.در حالی که با فریم ورک flask شما می توانید ابتدا یک برنامه ساده را بسازید و بعدا به آن ویژگی های جدید اضافه کنید و آن را کامل تر کنید.
  • django مناسب توسعه برنامه هایی است که کارکردهای پیچیده تری دارندو برای برنامه های آسانتر و ساده تر به هیچ وجه گزینه مناسبی نیست. در حالی که فریم ورک flask ، فریم ورکی بی نظر است و برای هر دو پروژه ساده و پیچیده مناسب خواهد بود و پیش داوری در این مورد نخواهد داشت.
  • django فریم ورکی است که برنامه نویسان به هنگام کار با آن باید از best practice ها پیروی کنند درحالی که در فریم ورک flask برنامه نویسان مجبور به استفاده از best practice ها نخواهند بود.
  • django فریم ورکی است که مناسب ساخت پروژه های بزرگ می باشد درحالی که flask برای توسعه برنامه های کوچکتر مناسبتر است.

برای مطالعه مقاله آموزش پایتون کلیک کنید

برای مطالعه آموزش فلاتر کلیک کنید

سخن پایانی:

در این مقاله که ما به مقایسه فریم ورک django و flask پرداختیم ، ابتدا یک تعریفی از هر دو فریم ورک ارائه دادیم و کاربردهای هر یک را بازگو کردیم و سپس از مزایای هر کدام از فریم ورک های django و flask گفتیم و گفتیم که مثلا فریم ورک django برای ساخت و برنامه نویسی پروژه ها و وبسایتهای بزرگتر و پیچیده تر مناسب تر است در حالی که اگر تازه کارهستید و کار با برنامه نویسی پایتون را تازه شروع کرده اید و می خواهید یک برنامه ساده را توسعه دهید فریم ورک flask گزینه مناسب تری خواهد بود. امیدوارم این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

مطالبی که شاید برای شما جالب باشند:

سلام میتوانم به شما کمک کنم